O Bractwie - szerzej
Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne zrodziło się na gruncie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej 25 marca 2004 r. w „przededniu” Roku Eucharystii.
Ojciec Święty Jan Paweł II ożywił ducha Eucharystii w modlitwie różańcowej. W Różańcu poszerzonym o Tajemnice Światła wprowadził Tajemnicę Eucharystii. Ten kierunek pobożności chrześcijańskiej wynika przede wszystkim z programu zadanego Kościołowi u progu Trzeciego Tysiąclecia – Kontemplacja Chrystusa ...kontemplacja wraz z Maryją.
Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne podjęło to wezwanie i w pełni włączyło do własnego programu apostolstwa w krzewieniu idei wieczystych adoracji Najświętszego Sakramentu.
Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne w posłudze Kościołowi wspiera się na dwóch filarach, Różańcu Świętym i Eucharystii. Kontemplacja tajemnic Różańca i droga przez Maryję do Jezusa najpełniej i najwierniej uczą miłości do Eucharystii.
Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne ma swój Statut, który stanowi, że członkowie wspólnoty podejmują godzinną adorację Najświętszego Sakramentu jeden raz w tygodniu. Jednocześnie pogłębiają własną pobożność eucharystyczną i ożywiają kult Eucharystii w swoich środowiskach. Jako bractwa lokalne rozwijają apostolstwo adoracji Najświętszego Sakramentu we współpracy ze wszystkimi ruchami, stowarzyszeniami i grupami modlitewnymi w środowiskach parafialnych i między parafialnych, przede wszystkim ze swoimi duszpasterzami.
Ruch apostolstwa eucharystycznego przy Jasnogórskiej Rodzinie Różańcowej zatacza coraz szersze kręgi. Korzysta z rozległego terenu i ośrodków modlitwy różańcowej w Polsce i na świecie. Jednocześnie grupy osób świeckich - czcicieli Różańca Świętego prezentują dojrzałą, uformowaną przez modlitwę różańcową, zdolną do pogłębiania duchowość. Liczba ponad tysiąca osób stanowi tę cześć wspólnoty, która zadeklarowała aktywne apostolstwo i wolę formacji.
Owocem apostolstwa Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego jest wiele, dużych liczebnie ośrodków adoracji Najświętszego Sakramentu na terenie Polski, powstałych głównie w Roku Eucharystii (2004 – 2005), m.in.: Andrychów, Czeladź, Częstochowa, Chorzełów Głowno, Kielce, Lębork, Łódź, Mrągowo, Parzno, Płońsk, Poznań Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zduńska Wola i kilka za granicą: w Australii, Grecji, Niemczech, Szwecji, USA. Inne, wcześniej zorganizowane grupy modlitwy eucharystycznej w Ełku, Białymstoku i Grudziądzu zaproszono do współpracy, a istniejące od 1926 r. Arcybractwo Adoracji Najświętszego Sakramentu w Paryżu wstąpiło w szeregi Jasnogórskiego Bractwa.
Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne, którego zadaniem jest budowanie szerokiego frontu Adoracji Najświętszego Sakramentu staje się Bożym „pomostem” łączącym ze sobą inne dzieła duchowe powstałe przy Jasnogórskiej Rodzinie Różańcowej, przede wszystkim objęte Aktem Współpracy największe grupy maryjne we wspólnocie wspólnot jaką jest Polskie Społeczeństwo Maryjne.
Dzisiaj, w obliczu zagrożeń cywilizacji śmierci, ożywają i alarmują słowa kandydatki na ołtarze z XIX wieku , sługi Bożej Wandy Malczewskiej: Organizowanie adoracji przed Najświętszym Sakramentem z Różańcem Świętym w ręku i wielka cześć do Matki Bożej są w tej chwili jedynym ratunkiem dla Kościoła i Narodu, Sytuacja jest alarmowa!... Gdy to nabożeństwo rozpowszechni się wśród wszystkich klas społeczeństwa w świecie... świat się odrodzi... nastąpi braterstwo narodów... uświęcenie rodzin.
Dotychczas odbyły się na Jasnej Górze cztery Zjazdy Formacyjne Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego:
I - 25.III.2010 - Tajemnica Eucharystii w Różańcu Świętym w nauczaniu Ojca Św. Jana Pawła II,
II - 25.III.2011 - Osobisty wymiar Adoracji Przenajświętszego Sakramentu w relacji JA I CHRYSTUS,
III - 25III.2012 - Eucharystia Sercem Kościoła, który jest naszym domem,
IV - 23.III.2013 - Niepojęta Miłość Boga do człowieka w Tajemnicy Wcielenia i Eucharystii