Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Rok Jubileuszu Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego 2004-2024

Rok Jubileuszu Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego

2004-2024

Echo XV Zjazdu Formacyjnego

XV Zjazd Formacyjny Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, podobnie jak poprzednie, przeżywaliśmy w okresie Wielkiego Postu, na tydzień przed Niedzielą Palmową, z odniesieniem do Męki Pańskiej Wielkiego Tygodnia oraz w nawiązaniu do Dnia Życia poprzedzającego Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

- Uwielbienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie

Każdy Zjazd Formacyjny rozpoczynamy godzinnym uwielbieniem Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W tym roku nasze dwudniowe spotkanie zanurzone było w wielkiej modlitwie uwielbienia, na którą złożyły się: adoracje Najświętszego Sakramentu, rozważania różańcowych Tajemnic Światła, Droga Krzyżowa z przesłaniem dotyczącym ochrony życia, Koronka do Bożego Miłosierdzia. Trwaliśmy przed Obliczem Pana w przestrzeni wydarzeń pasyjnych z życia Chrystusa i Maryi - Matki Bolesnej - od Wieczernika do Góry Kalwarii, przeżywając głęboko poruszające serca medytacje, prowadzone przez p. Joannę Ratajczyk…./patrz program i materiał filmowy.

https://www.youtube.com/watch?v=o14i0rmQ0OA&t=2305s (YouTube)

(Podajemy na naszej stronie teksty Adoracji i Drogi Krzyżowej, które nie zostały zarejestrowane.)


- Uczestnictwo w Eucharystii

Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia sprawowana w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. W sobotę przewodniczący Mszy św. o.Ryszard M.Zuber OFMConv rozpoczął homilię mówiąc: Zgromadziliśmy się, by złożyć Ofiarę Jezusa Chrystusa i naszą(…) przez udział i łączność z Jezusem wielbić Ojca; przebłagać i prosić o to co wołał psalmista :”Niech ustanie nieprawość występnych (…)”/Ps 7/, bo my również ich kochamy , bo to nasi bracia i siostry , bo kocha ich Chrystus, bo za nimi wstawia się Matka Najświętsza Jakże występni zasmucają Jej niepokalane Serce. Jakże wielką radość możemy Jej sprawić zwracając ich na drogę sprawiedliwych, uczciwych, Bożych ludzi(….); ale dalej psalmista mówi: „ a sprawiedliwego umocnij ”. My również moglibyśmy być występni, gdyby nie łaska Boża, gdyby nie współpraca z łaską Bożą, gdyby nie nasze przychodzenie do Chrystusa, posilanie się Jego Słowem, jego Najświętszym Ciałem - Ciałem Życia, Chlebem Życia.
homilia o.R.Żubera:

W niedzielę o.Piotr Łoza OSPPE, w głoszonym Słowie Bożym akcentował niepojętą miłość Boga do człowieka , która urzeczywistnia się w Eucharystii. Jesteśmy ludźmi Nowego Przymierza, dla których odniesienie do Prawa Bożego ma wymiar wewnętrzny , wypisane jest ono w ludzkich sercach: „Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu” / Jer 31,33/ .Bóg chce obdarowywać nas Duchem Świętym, by nas przemieniać , oczyszczać, przeobrażać , uświęcać. Bez Jezusa , sami z siebie nic uczynić nie możemy. On z miłości do człowieka oddaje swoje życie na krzyżu.(…) Nawet jeśli człowiek oddalił się tak daleko od Pana Boga, że nie wierzy, iż jest dla niego szansa, to i tak Bóg chce zrobić wszystko, aby tego człowieka odszukać, znaleźć, aby oddać za niego życie, aby wlać w jego serce na nowo doświadczenie miłości. Bóg kocha człowieka i chce go zbawić. Eucharystia jest tą przestrzenią, w której najmocniej tego doświadczamy.
homilia o.Piotra Łozy:

- Konferencje i świadectwa apostolstwa

Jako wspólnota eucharystyczna, podczas spotkania na Jasnej Górze, czuliśmy matczyne spojrzenie Maryi i Jej troskę o naszą bliskość przebywania z Chrystusem oraz obecność Ducha Świętego podczas konferencji. Myślą przewodnią nauk formacyjnych było zagadnienie, czym jest Boże Światło dla człowieka, którego źródłem jest Jezus Eucharystyczny /patrz: program i materiał filmowy:

https://www.youtube.com/watch?v=ehxSdGexKWo&t=3287s (YouTube)

- Biuletyn JBE

Z okazji roku Jubileuszu 20. Lecia istnienia JBE opracowany został okolicznościowy Biuletyn . Na kartach tego opracowania upamiętnione zostały wydarzenia i okoliczności , w których zrodziło się Bractwo Eucharystyczne na gruncie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Gówna część przeglądu wydarzeń z życia Wspólnoty koncentruje się na dorocznych Zjazdach Formacyjnych. Są one przekazem wiedzy teologicznej i czasem na świadectwa apostolstwa eucharystycznego. Atmosfera spotkań w klimacie modlitwy i otwartości na obecność Chrystusa w Eucharystii jest „pokarmem” dla duszy , która czerpie moc ducha z charyzmatu wspólnoty. O dalszych, sugerowanych kierunkach apostolstwa kultu Jezusa Eucharystycznego naszego Bractwa traktuje rozdział poświęcony dyskusji panelowej. W odniesieniu do tegorocznego spotkania, którym był XV Zjazd Formacyjny, zaprezentowano: jubileuszowy program, teksty głoszonych konferencji oraz tematy dotychczasowych Zjazdów w latach 2010-1024, Biuletyn ”Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne 2004-2024”, kontakt: https://www.bractwoeucharystyczne.pl/kontakt

Wyrażamy wdzięczność Wszystkim , którzy przyczynili się do tak pięknych przeżyć duchowych i wspólnotowych, niech to spotkanie w Domu Matki na Jasnej Górze pomnaża Bożą radość w naszych sercach, motywuje do apostolstwa, którego źródłem jest Jezus Eucharystyczny.

JBE

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!